Winners of the Capoliveri Legend Cup

Capoliveri Legend Cup 2019

Marathon male winners

Stosek Martin – 03:36'34''
Ragnoli Juri – 03:39'48''
Rabensteiner Fabian – 03:42'20''

Marathon female winners

Fumagalli Maria – 04:17'32''
Nisi Maria Cristina – 04:35'40''
Berta Martina – 04:35'54''

Classic male winners

Rega Giacomo – 02:25'07''
Sereni Alessandro – 02:25'08''
Calcagno Francesco – 02:25'09''

Classic female winners

Lunardini Alice – 02:53'25''
Caprari Elisabetta – 02:54'36''
Filiberti Silvia – 02:57'20''

Capoliveri Legend Cup 2018

Marathon male winners

Paez Leon – 03:40'56''
Casagrande – 03:41'50''
Medvedev – 03:41'51''

Marathon female winners

Gaddoni – 04:24'39''
Fumagalli – 04:26'48''
Sosna – 04:28'12''

Classic winners

Caracciolo – 02:38'13''
Bergamini – 02:41'16''
Orestano – 02:42'06''

2017 Capoliveri Legend Cup

Marathon male winners

Hynek Krystian – 03:23'00''
Longo Tony – 03:23'52''
Ragnoli Juri – 03:24'22'

2016 Capoliveri Legend Cup

Marathon male winners

  1. Hynek Krystian – 02:53'00''
  2. Mensi Daniele – 02:53'13''
  3. Ragnoli Juri – 02:53'54''

2015 Capoliveri Legend Cup

Marathon male winners

  1. Ragnoli Juri - 02:43'39" - Scott Racing Team
  2. Longo Tony - 02:44'33" - I. Idro Drain Bianchi
  3. Arias Cuervo Diego Alfonso - 02:45'25" - Repartosport - Leecougan

Marathon female winners

  1. Gaddoni Elena - 03:23'43" - Scapin Soudal Pro Racing Team
  2. Fumagalli Mara - 03:30'31" - KTM - Protek - Dama
  3. Rinaldi Pamela - 03:36'41" - AS Ciclissimo Bike

Short route male winners

  1. Fontanelli Matteo - 01:20'04" - Pol. Young Line Bike Innovation
  2. Gemme Federico - 01:20'55" - All 4 Cycling
  3. Nannetti Valentino - 01:25'48" - G.S. Buonconvento

Short route female winners

  1. Padovani Piera - 02:10'09" - Bambana Nike
  2. Rotelli Daniela - 02:12'38" - Virtus Up
  3. Chianglia Elisa - 02:13'57" - Master Team ASD

Junior Male Debutants Winners

  1. Chiti Alessandro - 01:21'18" - Scapin Soudal Pro Racing Team
  2. Galli Giulio - 01:26'18" - Elba Bike - Scott
  3. Castelli marco - 01:26'41" - Avis Pratovecchio-Errepi-Lee Cougan

Junior Female Debutants Winners

  1. Crippa Sofi - 02:02'17" - Elba Bike Scott

2014 Capoliveri Legend Cup

Marathon Male Winners

  1. Medvedev Alexey - 02:37'59"00 - Team Full Dynamix
  2. Medvedev Dmitrii - 02:41'56"87 - Team Full Dynamix
  3. Porro Samuele - 02:41'57"64 - Silmax X-Bionic Racing Team

Marathon Female Winners

  1. Pezzati Sofia - 03:27'49"41 - VC3Valli Biasca-Team Wittwer
  2. Klomp Sandra - 03:36'51"18 - ASD Albisola Bike
  3. Lunardini Alice - 03:46'19"46 - Arrampibike

Medium route male Winners

  1. Ciabatti Lorenzo - 01:39'05"63 - Team New Bike 2008 Cycling Lab
  2. Conte Luigi - 01:41'41"33 - ASD Kento racing Team
  3. Colleoni Luca - 01:42'18"20 - WR Compositi racing

Medium route female winners

  1. Attanasio Korinna - 02:00'14"55 - X Planet
  2. Fabbri Chiara - 02:31'06"98 - ASD GS Avis Pratovecchio
  3. Rotelli Daniela - 02:50'48''65" - Virtus Up

Short route male winners

  • Brocchi Christian - 01:07'36''95 - ASD GS Avis Pratovecchio
  • Sereni Alessandro - 01:09'37''20 - ASD GS Avis Pratovecchio
  • Biagi Kevin - 01:12'28''58 - Team Elba Bike
  • Junior Male Debutants Winners

    Male debutants winners

    2013 Capoliveri Legend Cup

    Male Marathon winners

    Female Marathon winners

    Short route male winners

    Short Route female winners

    2012 Capoliveri Legend Cup

    Male marathon winners

    Female Marathon winners

    Short route male winners

      1. Cannugi Nicolò - 00:54'52''18 - ASD GS Avis Pratovecchio
      2. Cali Alessandro - 00:58'10''43 - ASD GS Avis Pratovecchio
      3. Bergamaschi Tommaso - 01:04'07''96 - ASD GS Avis Pratovecchio
      1. Ronchi Luca - 02:10'26'' - Avion Axevo MTB Pro Team
      2. Ragnoli Juri - 02:10'49'' - Scott Racing Team
      3. Celestino Mirko - 02:11'06'' - Avion Axevo MTB Pro Team
      1. Gaddoni Elena - 02:44'26'' - FRM Factory Racing Team
      2. Klomp Sandra - 02:59'03'' - KTM Stihl Torrevilla MTB ASD
      3. Mistretta Beatrice - 03:02'07'' - A.S.D. Cicli Taddei
      1. Nespoli Paolo - 01:40'58'' - GS Team 2X2 Brenna
      2. Carozzo Marco - 01:46'11'' - Centurion Vaude Italia
      3. Parenti Nicola - 01:47'36'' - Elba Bike - Scott
      1. Attanasio Korinna - 02:01'20'' - X Planet
      2. Gagliardi Elisabetta - 02:39'49'' - Trial Bike
      3. Bortot Barbara - 02:41'18'' - Team Bettini Bike
      1. Porro Samuele - 02:13'24'' - Silmax Cannondale Racing Team
      2. Casagrande Francesco - 02:13'31'' - A.S.D. Cicli Taddei
      3. Pallhuber Johann - 02:13'39'' - Silmax Cannondale Racing Team
      1. Balducci Beatrice - 03:02'53'' - Team Galluzzi Acqua e Sapone
      2. Mistretta Beatrice - 03:09'49'' - A.S.D. Cicli Taddei
      3. Attanasio Korinna - 03:14'19'' - X Planet
      1. Crippa Martino - 01:29'28'' - Elba Bike - Scott
      2. Crisi Emanuele - 01:30'19'' - Race Mountain Pro Team
      3. Simoncini Giorgio - 01:32'53'' - Team Parkpre DMT Giordana
    1. Short route female winners
      1. Nisi Maria Cristina - 02:35'18''
      2. Menichini Violetta - 02:36'21'' - ASD Team B-Mad

      2011 Capoliveri Legend Cup

      Male marathon winners

      1. Balducci Mirco - 02:15'44''50 - Team Galluzzi Acqua e Sapone
      2. Casagrande Francesco - 02:16'27''20 - A.S.D. Cicli Taddei
      3. Spadi Manuele - 02:19'36''30 - Focus Factory Racing Cycling Team MTB

      Female marathon winners

      1. Ferrari Anna - 02:59'59''40 - Elettro Veneta Corratec
      2. Balducci Beatrice - 03:04'39''00 - Team Galluzzi Acqua e Sapone
      3. Mistretta Beatrice - 03:07'17''20 - A.S.D. Cicli Taddei
Request a free quote